EKY-250ELL471MJ16S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 392
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 41.150
Parametric Equivalent
In Stock: 693
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Rubycon
KEMET
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 543
In Stock: 458
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EKY-250ELL471MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ELL471MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ELL471MJ16S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKY-250ELL471MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
605 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.21 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C