EKYA350ELL471MJ16S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.673
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.397
Datasheet
Rubycon
Rubycon
In Stock: 651
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EKYA350ELL471MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKYA350ELL471MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA350ELL471MJ16S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKYA350ELL471MJ16S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C