EKZN100ELL472MK30S
DigiKey Part Number
565-EKZN100ELL472MK30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN100ELL472MK30S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN100ELL472MK30S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
3.111 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.66 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C