EKXL401ELL330MJ30S
DigiKey Part Number
565-EKXL401ELL330MJ30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXL401ELL330MJ30S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXL401ELL330MJ30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C