EKMW421VSN391MR35S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 356
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 979
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 723
In Stock: 0
In Stock: 191
TDK
TDK
AIC tech Inc.
In Stock: 48
Nichicon
In Stock: 385
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EKMW421VSN391MR35S
DigiKey Part Number
EKMW421VSN391MR35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMW421VSN391MR35S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMW421VSN391MR35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2737 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C