EKMQ421VSN681MA50S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 404
Upgrade
Parametric Equivalent
In Stock: 232
Parametric Equivalent
In Stock: 198
In Stock: 378
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
In Stock: 80
Rubycon
680 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EKMQ421VSN681MA50S
DigiKey Part Number
EKMQ421VSN681MA50S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ421VSN681MA50S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMQ421VSN681MA50S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.146 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C