EKMH401VNN820MQ25S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 395
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Direct
Nichicon
Nichicon
In Stock: 243
Upgrade
Rubycon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
82 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.032Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
EKMH401VNN820MQ25S
DigiKey Part Number
EKMH401VNN820MQ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH401VNN820MQ25S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
915.2 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.032Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C