EKMM451VSN820MQ25S
DigiKey Part Number
565-EKMM451VSN820MQ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM451VSN820MQ25S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMM451VSN820MQ25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
915.2 mA @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C