EKMG350ELL470ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 3.534
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1.145
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Similar
In Stock: 594
In Stock: 532
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG350ELL470ME11D
DigiKey Part Number
565-1320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG350ELL470ME11D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG350ELL470ME11D Models
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
162 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C