EKMG251ELL100MJ16S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 12
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.957
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 795
Nichicon
Upgrade
In Stock: 970
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Nichicon
Similar
10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG251ELL100MJ16S
DigiKey Part Number
565-1393-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG251ELL100MJ16S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG251ELL100MJ16S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
74 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
133.2 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C