EKMQ401ELL100MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKMQ401ELL100MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ401ELL100MJ16S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
64 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
115.2 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C