3SMC48CA TR13 PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 493
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
77.4V Clamp 38.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
3SMC48CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-3SMC48CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-3SMC48CATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-3SMC48CATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC48CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V