1SMB170A TR13 PBFREE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 475
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB170A TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMB170ATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-1SMB170ATR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-1SMB170ATR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB170A TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V