TC42X-2-503E
DigiKey Part Number
TC42X-2-503ETR-ND - Tape & Reel (TR)
TC42X-2-503ECT-ND - Cut Tape (CT)
TC42X-2-503EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC42X-2-503E
Description
TRIMMER 50K OHM 0.1W J LEAD TOP
Detailed Description
50 kOhms 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
TC42X-2-503E Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Rectangular - 0.102" x 0.087" Face (2.60mm x 2.20mm)
Tolerance
±25%