TC42X-2-202E
DigiKey Part Number
118-TC42X-2-202ETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-TC42X-2-202ECT-ND - Cut Tape (CT)
118-TC42X-2-202EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC42X-2-202E
Description
TRIMMER 2K OHM 0.1W J LEAD TOP
Detailed Description
2 kOhms 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
TC42X-2-202E Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Rectangular - 0.102" x 0.087" Face (2.60mm x 2.20mm)
Tolerance
±25%