TC42X-2-104E
DigiKey Part Number
TC42X-2-104ETR-ND - Tape & Reel (TR)
TC42X-2-104ECT-ND - Cut Tape (CT)
TC42X-2-104EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC42X-2-104E
Description
TRIMMER 100K OHM 0.1W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TC42X-2-104E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
100 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Rectangular - 0.102" x 0.087" Face (2.60mm x 2.20mm)
Tolerance
±25%