SMBJ26A-Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 4.925
Datasheet
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
Bourns SMxJ-Q Series Diodes | Digi-Key Daily
SMBJ26A-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ26A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMBJ26A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMBJ26A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ26A-Q
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ26A-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A