SA2-3000-CLB-STD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 790
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 469
YAGEO
In Stock: 90
YAGEO
Gas Discharge Tube 3000 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole Through Hole
SA2-3000-CLB-STD
DigiKey Part Number
118-SA2-3000-CLB-STDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA2-3000-CLB-STD
Description
GDT 3000V 5KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tolerance
±20%
Manufacturer
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
3000 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)