CD214L-T28CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 7.954
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
In Stock: 784
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 193
45.4V Clamp 66A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T28CALF
DigiKey Part Number
CD214L-T28CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T28CALF
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T28CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V