SMDJ28CA
DigiKey Part Number
SMDJ28CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ28CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ28CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 66.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDJ28CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66.1A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V