CD214L-T170CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 16.652
Littelfuse Inc.
In Stock: 10.243
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 947
Comchip Technology
275V Clamp 11A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T170CALF
DigiKey Part Number
CD214L-T170CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T170CALF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T170CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V