SMDJ170CA
DigiKey Part Number
SMDJ170CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ170CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ170CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ170CA
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Detailed Description
275V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMDJ170CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V