CD214B-T16CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 5.726
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6.980
Comchip Technology
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T16CALF
DigiKey Part Number
CD214B-T16CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T16CALF
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T16CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V