PM5R3-YGW12.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 115
Datasheet
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 84
Datasheet
In Stock: 396
LED Panel Indicator Green, Yellow Diffused 40° 2.1V Green, 2V Yellow 30mA Green, 30mA Yellow Wire Leads - 12" (304.80mm)
PM5R3-YGW12.0
DigiKey Part Number
492-1289-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5R3-YGW12.0
Description
LED PNL IND GRN/YLW DIFF 5MM LDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM5R3-YGW12.0 Models
Category
Voltage
2.1V Green, 2V Yellow
Manufacturer
Current
30mA Green, 30mA Yellow
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Part Status
Active
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green, Yellow
Wavelength - Peak
568nm Green, 590nm Yellow
Lens Color
White
Viewing Angle
40°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)