SD50M10JVLX/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Image for SD50M10JVLX/AA is not available
SD50M10JVLX/AA
DigiKey Part Number
4306-SD50M10JVLX/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD50M10JVLX/AA
Description
SD50M10JVLX/AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20-24 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C