MD50M5R700S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD50M5R700S is not available
MD50M5R700S
DigiKey Part Number
4306-MD50M5R700S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50M5R700S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C