HDC25S2000X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC25S2000X is not available
HDC25S2000X
DigiKey Part Number
4306-HDC25S2000X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC25S2000X
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C