DD62M4R2000/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
New at DigiKey
Image for DD62M4R2000/AA is not available
DD62M4R2000/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62M4R2000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M4R2000/AA
Description
DD62M4R2000/AA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C