929647-09-18-I
DigiKey Part Number
3M156537-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929647-09-18-I
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.41.34000kr.41.34
10kr.37.35500kr.373.55
100kr.32.70680kr.3,270.68
500kr.27.54274kr.13,771.37
1.000kr.24.09986kr.24,099.86
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 94
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 1051
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 2211
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 597
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM