929870-01-18-RA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 0
Datasheet
Samtec Inc.
Samtec Inc.
18 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
929870-01-18-RA
DigiKey Part Number
929870-01-18-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929870-01-18-RA
Description
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
929870-01-18-RA Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.150" (3.81mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V