929550-01-20-EU
DigiKey Part Number
929550E-01-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-20-EU
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 1.894
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.36.46000kr.36.46
10kr.33.10700kr.331.07
100kr.29.17030kr.2,917.03
500kr.24.79498kr.12,397.49
1.000kr.21.14866kr.21,148.66
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 520
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 4000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 609
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM