929870-01-20-RA
DigiKey Part Number
929870-01-20-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929870-01-20-RA
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Insulation Height
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
1000V