929550-01-04-EU
DigiKey Part Number
929550E-01-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-04-EU
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929550-01-04-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 5.579
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.8.43000kr.8.43
10kr.7.14500kr.71.45
100kr.6.41730kr.641.73
500kr.5.25066kr.2,625.33
1.000kr.4.66719kr.4,667.19
5.000kr.4.08381kr.20,419.05
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 520
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 4000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 609
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
In-Stock: 984
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM