929550-01-16-EU
DigiKey Part Number
929550E-01-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-16-EU
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929550-01-16-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 7.656
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.29.16000kr.29.16
10kr.26.48900kr.264.89
100kr.23.33630kr.2,333.63
500kr.19.83584kr.9,917.92
1.000kr.16.91880kr.16,918.80
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 520
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 4000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 609
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM