929850-01-16-RA
DigiKey Part Number
929850E-01-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929850-01-16-RA
Description
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929850-01-16-RA Models
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
1500V
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.17.12000kr.17.12
10kr.14.88600kr.148.86
100kr.13.30130kr.1,330.13
500kr.11.08448kr.5,542.24
1.000kr.9.50100kr.9,501.00
5.000kr.8.42420kr.42,121.00
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS GOLD PCB
In-Stock: 4008
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 4243
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB