929550-01-13-EU
DigiKey Part Number
929550E-01-13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-13-EU
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 13 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929550-01-13-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 820
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.23.71000kr.23.71
10kr.21.51800kr.215.18
100kr.18.96100kr.1,896.10
500kr.16.11666kr.8,058.33
1.000kr.13.74651kr.13,746.51
5.000kr.12.32447kr.61,622.35
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 520
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 4000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 609
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 5579
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM