SR0603FR-7T3K3L
DigiKey Part Number
YAG5837TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG5837CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG5837DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0603FR-7T3K3L
Description
RES 3.3K OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR0603FR-7T3K3L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)