SMDJ43A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 3.000
Datasheet
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMDJ43A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMDJ43A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ43A/TR7
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.2A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V