SMCJ10CA-AT/TR7 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 13-SMCJ10CA-AT/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMCJ10CA-AT/TR7 |
Description | TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 17V Clamp 88.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88.3A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V |