SMBJ130A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMBJ130A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMBJ130A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMBJ130A/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ130A/TR13
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V