SMBJ100A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 2.350
Datasheet
162V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMBJ100A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ100A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ100A/TR7
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V