SMA6L40A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 3.000
Datasheet
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMAF
DO-221AC, SMA Flat Leads
SMA6L40A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMA6L40A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6L40A/TR13
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMAF
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V