SMA6L40A/TR7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMA6L40A/TR7 |
Description | TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMAF |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMAF |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A |
Series | Power - Peak Pulse 600W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V | Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads |
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V | Supplier Device Package |