SMA6L15A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 2.900
Datasheet
24.4V Clamp 24.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMAF
DO-221AC, SMA Flat Leads
SMA6L15A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMA6L15A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6L15A/TR13
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMAF
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V