RV1206JR-0727KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 13.402
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 18.009
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
27 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
RV1206JR-0727KL
DigiKey Part Number
RV1206JR-0727KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV1206JR-0727KL
Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RV1206JR-0727KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)