RT0805BRB072K67L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
2.67 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RT0805BRB072K67L
DigiKey Part Number
RT0805BRB072K67L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805BRB072K67L
Description
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0805BRB072K67L Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)