RL0805JR-070R075L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 1.730
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
75 mOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
RL0805JR-070R075L
DigiKey Part Number
RL0805JR-070R075L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL0805JR-070R075L
Description
RES 0.075 OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RL0805JR-070R075L Models
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)