RC1218FK-07240RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 4.000
Datasheet
Similar
Vishay Dale
240 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Moisture Resistant Thick Film
RC1218FK-07240RL
DigiKey Part Number
RC1218FK-07240RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1218FK-07240RL
Description
RES 240 OHM 1% 1W 1812 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1218FK-07240RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)