AC1218FK-07240RL
DigiKey Part Number
YAG3996TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG3996CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG3996DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1218FK-07240RL
Description
RES SMD 240 OHM 1W 1812 WIDE
Detailed Description
240 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC1218FK-07240RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)