RC0603FR-073R3L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 20.856
Datasheet
3.3 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0603FR-073R3L
DigiKey Part Number
13-RC0603FR-073R3LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0603FR-073R3LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0603FR-073R3LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603FR-073R3L
Description
RES 3.3 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC0603FR-073R3L Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)